امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ |  2019-10-16
 
عضویت در انجمن
معرفی دانشگاه اوپسالا سوئد

دانشگاه اوپسالا سوئد، یکی از دانشگاه های مورد علاقه ایرانیان جهت تحصیل در شمال قاره سبز بوده و ظرف چند دهه اخیر، هزاران ایرانی از این دانشگاه دانش آموخته شده اند. دانشگاه اوپسالا مرکز آموزش زبان فارسی در سطوح مختلف در سوئد و حتی اروپا نیز هست و به همین خاطر،‌ دانشگده زبان های ایرانی دانشگاه اوپسالا یکی از معتبرترین مراکز توسعه زبان های ایرانی به خصوص زبان پارسی در دنیا می باشد.

باید اظهار داشت که این محفل آکادمیک سوئد، از قدیمی ترین دانشگاه های اسکاندیناوی و اروپا به شمار می رود و اکنون در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان از دید شانگهای، قرار دارد. قدمت چند صد ساله این دانشگاه سبب توسعه و پیشرفت سوئد به عنوان یکی از قطب های صنعتی جهان شده است.

می توان ادعا کرد که در واقع همان نقشی که دانشگاه سلطنتی استکهلم (KTH.se) در توسعه ظرفیت های فنی و مهندسی در سوئد دارد، همین نقش را دانشگاه اوپسالا در زمینه های علوم پایه، علوم هنری و پزشکی دارد.

هزاران محققی که از سراسر جهان در رشته های مختلف علمی در این دانشگاه مشغول به تحصیل و تدریس هستند، خود بیانگر بخشی از ظرفیت های ممتاز این دانشگاه در توسعه علوم و فنون سوئد و اروپا است.

از زمانی که تحصیل در سوئد برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا غیر رایگان شده است، شمار دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که خواهان تحصیل در این دانشگاه سوئدی هستند کاسته شده، اما همچنان شمار زیادی از مشتاقان علم، در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا به خصوص در رشته های علوم پایه مانند فیزیک و شیمی، با بورس تحصیلی و کمک هزینه های ماهانه ای که دولت و بخش خصوصی به این دانشگاه ارائه می دهند، تحصیل می کنند.

دانشگاه اوپسالا، در چند کیلومتری استکهلم، پایتخت اسکاندیناوی (سوئد) قرار دارد و به همین خاطر، تردد به این دانشگاه جنوب شرقی سوئد، کار سختی نیست. اوپسالا، کلا شهر دانشگاهی و زیبایی است که یکی از مقصدهای تحصیلی و فرهنگی ایرانیان در اروپا نیز قلمداد می شود.

افرادی که متقاضی تحصیل در دانشگاه اوپسالا هستند را طیف های مختلفی از دانشجویان و محققان در رشته های گوناگون تشکیل می دهند. در واقع، صدها رشته ایی که اوپسالا برای عاشقان علم و دانش ترتیب داده، رنج متنوعی را شامل می شود که می تواند در watching list‌ مشتاقان تحصیل در کشور سرزمین های سرد شمالی قرار بگیرد.

شمار زیادی از نویسندگان، نقاشان و هنرمندان سوئدی مانند جورج استرینهلم، از تحصیل کرده های اوپسالا هستند. اریک آلکس کارفیلد از دانش آموخته های اوپسالا، در سال ۱۹۱۸ میلادی مفتخر به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. در دنیای فناوری نیز، بزرگانی چون موسس نرم افزار SKYPE  و Kazaa از تحصیل کرده های این دانشگاه بودند.

به هر حال، نقش موثر اوپسالا در توسعه علم سوئد غیر قابل انکار است و بخشی از این ظرفیت را می توان در دستاوردهای مختلف دانشگاه در عرصه های گوناگون علمی مشاهده کرد. بودجه سال گذشته اوپسالا حدود ۶ میلیارد کرون سوئد برآورد شد و هم اکنون بیش از ۶۰ هزار استاد و دانشجو در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند.

لینک مأخذ

دسترسی سریع
   ::  معرفی
معرفی انجمن دوستی ایران و سوئد

هدف انجمن دوستی ايران و سوئد :
تلاش برای آشنايی و دوستی ايرانی ها و سوئدی ها
 

ارتباط با ما

4th Floor, Tara Bldg., No.12, Malek - o - Shoara Bahar St., Taleghani Ave., Tehran - Iran

Postal Code: 1585736734

Tel. : + 98 21 88348596

Email: info@swedeniran.org

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به انجمن دوستی ایران و سوئد محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح